Бранка Радичевића 10
  
  
Извештај о раду Народне библиотеке Пирот
Програм рада Народне библиотеке Пирот



Анкета:

Да ли посећујете књижевне вечери у организацији Библиотеке?

Loading ... Loading ...
Архива:
Препорука за читање:

Завршен је двомесечни пројекат Википедијанац стажиста у Народној библиотеци Пирот са изузетним успехом. Захваљујући реализацији овог пројекта, написани су и допуњени бројни чланци важни за културу пиротског краја, а ослобођене су и важне фотографије за илустрацију чланака на Википедији и чак 13 зборника и књига!

Народна библиотека Пирот, своје корене веже за 1878. годину, када је настала прва читаоница у Пироту, док је званична година оснивања Библиотеке 1947. под називом Градска књижница са читаоницом. Библиотека је направила велику реформу у популаризацији књига и читања у пиротском крају. Постала је културни центар. Данас, Библиотека располаже са преко 80.000 књига и фондом периодике од близу 200 наслова, такође, примећена је по труду у сфери дигитализације, па тако можете посетити и Завичајну дигиталну колекцију Библиотеке, на чијем обогаћивању свакодневно раде.

Википедијанац стажиста, Милена Миленковић, је током овог пројекта написала 27 нових чланака, допунила 24, а 16 илустровала. На Викимедијину оставу је постављена 51 датотека, где се налазе фотографије важне за илустрацију чланака на Википедији и чак 13 зборника и књига. Сада, на Викимедијиној остави можете наћи збирку Пиротског зборника, Албум пиротских ћилимова и многе друге. Током стажирања написани су чланци биографија знаменитих личности за историју и културу наше земље, о културно – историјским споменицима пиротског краја, насељима и одличјима.

Википедијанац стажиста део је глобалног програма сарадње са институцијама културе ГЛАМ (Galleries, Libraries, Archives, Museums), који се спроводи у читавом свету скоро 10 година. Идеја овог програма је у двосмерној сарадњи са установама културе, којима се додељује искусан уредник Википедије на одређени временски период, како би радио на увећању садржаја вики пројеката из области културно-историјског наслеђа

Аутор: Горана Гомирац, Викимедија Србије

Извор: Викимедија Србије

Print Friendly, PDF & Email
Share