Бранка Радичевића 10
  
  
Извештај о раду Народне библиотеке Пирот
Програм рада Народне библиотеке Пирот



Анкета:

Да ли посећујете књижевне вечери у организацији Библиотеке?

Loading ... Loading ...
Архива:
Препорука за читање:

Месечне архиве: новембар 2021

Двадесета научна конференција „Библиотеке – читање – комуникације“, у организацији Народне библиотеке „Петко Р. Славејков“ из Великог Трнова и  Факултета за библиотекарство и информационе технологије Великотрновског универзитета „Свети Кирило и Методије“ одржана је 17. новембра 2021. године у Великом Трнову у Републици Бугарској. Тема овогодишње јубиларне конференције је била „Библиотечке и информационе услуге  за особе са посебним потребама“.

Због лоше епидемиолошке ситуације, конференција је одржана у онлајн формату преко ZOOM платформе. Заинтересовани су имали прилику да одслушају 25 излагања библиотекара из најзначајних библиотека у Бугарској и професора са Унивезитета за библиотечко-информационе технологије (УНИБИТ) из Софије и Библиотеке Руске академије наука из Санкт Петербурга, а међу излагачима нашли су се и библиотекари из Србије.

Излагање на тему „Особе са инвалидитетом и особе са посебним потребама у јавним библиотекама у Србији: трендови, услуге, програми“ имале су Надица Костић из Народне библиотеке Пирот и Елизабета Георгиев из Народне библиотеке „Детко Петров“ у Димитровграду. Сем основних података о развоју библиотечких услуга за особе са инвалидитетом у Србији, Костић и Георгиева су у раду представиле и искуство Народне библиотеке Пирот са пројектом „Аудио библиотека“ који је пиротска библиотека реализовала 2015. године уз подршку Министарства културе.

Share

Завршен је двомесечни пројекат Википедијанац стажиста у Народној библиотеци Пирот са изузетним успехом. Захваљујући реализацији овог пројекта, написани су и допуњени бројни чланци важни за културу пиротског краја, а ослобођене су и важне фотографије за илустрацију чланака на Википедији и чак 13 зборника и књига!

Народна библиотека Пирот, своје корене веже за 1878. годину, када је настала прва читаоница у Пироту, док је званична година оснивања Библиотеке 1947. под називом Градска књижница са читаоницом. Библиотека је направила велику реформу у популаризацији књига и читања у пиротском крају. Постала је културни центар. Данас, Библиотека располаже са преко 80.000 књига и фондом периодике од близу 200 наслова, такође, примећена је по труду у сфери дигитализације, па тако можете посетити и Завичајну дигиталну колекцију Библиотеке, на чијем обогаћивању свакодневно раде.

Википедијанац стажиста, Милена Миленковић, је током овог пројекта написала 27 нових чланака, допунила 24, а 16 илустровала. На Викимедијину оставу је постављена 51 датотека, где се налазе фотографије важне за илустрацију чланака на Википедији и чак 13 зборника и књига. Сада, на Викимедијиној остави можете наћи збирку Пиротског зборника, Албум пиротских ћилимова и многе друге. Током стажирања написани су чланци биографија знаменитих личности за историју и културу наше земље, о културно – историјским споменицима пиротског краја, насељима и одличјима.

Википедијанац стажиста део је глобалног програма сарадње са институцијама културе ГЛАМ (Galleries, Libraries, Archives, Museums), који се спроводи у читавом свету скоро 10 година. Идеја овог програма је у двосмерној сарадњи са установама културе, којима се додељује искусан уредник Википедије на одређени временски период, како би радио на увећању садржаја вики пројеката из области културно-историјског наслеђа

Аутор: Горана Гомирац, Викимедија Србије

Извор: Викимедија Србије

Share

Поводом шездесет година од доделе Нобелове награде за књижевност Иви Андрићу, Народна библиотека Пирот расписује литерарни конкурс за старије основце и средњошколце на теме: „Иво Андрић – писац за сва времена“ и „Звезданог неба и људског срца никада се човек неће моћи нагледати“ . Заинтересовани који желе да учествују на конкурсу радове могу доставити у електронској форми, као прилог у Word-u на мејл bibliopirot@ptt.rs до 10. децембра 2021. Проглашење најбољих радова и уручивање награда планирано је у оквиру обележавања 14. децембра – Дана библиотекара Србије.

Share

Народна библиотека Пирот ће током новембра ове године обележити 100 година од рођења Слободана Џунића, једног од најзначајнијих аутора са ових простора. Корисници и сви заинтересовани ће моћи да током месеца виде изложбу Џунићевих дела на Завичајном одељењу Библиотеке а неке од њих и прочитају путем интернета у нашој Завичајној дигиталној колекцији.

Share

Промоција књиге ,,Обнова и градња храмова Изворске парохије Aрхијерejског намесништва пиротског” одржаће се у уторак, 9. новембра, у читаоници Народне библиотеке Пирот са почетком у 18 часова. Уз приређивача овог издања историчара Давора Лазаревића, учествују и сарадници на књизи мр Владан Васић, градоначелник Пирота, протојереј Небојша Вујић, некадашњи парох изворски, и Влада Миливојевић, професор у пензији и члан Црквеног одбора изворске парохије. Модератор промоције је Милица Петровић, дипломирани филолог.

Share

Библиотека у Пироту је, захваљујући посредовању Александра Радуловића, глумца и уметничког директора Народног позоришта Пирот, успоставила сарадњу са Задужбином „Кнез Мирослав Хумски“ у Требињу. Задужбина је основана 2017. године, с намером да сакупља, чува, истражује и публикује до сада углавном мало или недовољно познату изворну архивску и историјску грађу везану за живот Срба на простору Херцеговине, али и ширег подручја. Од оснивања до данас Задужбина је издала неколико значајних књига и зборника, чији је садржај аутентичан, и у којима се први пут објављују историјски документи везани за прошлост српског народа и Српске православне цркве. Нека од тих издања сада су део фонда Народне библиотеке Пирот.

У склопу Задужбине „Кнез Мирослав Хумски“ је и Библиотека, настала захваљујући ентузијазму самих чланова задужбине, која је овог лета отворена у Граду сунца.

Share