На конкурсу Министарства културе и информисања Републике Србије Народна библиотека Пирот је конкурисала са пројектом „Суфинансирање матичних функција у 2022. години“, за који је од ресорног министарства добила средства у износу од 250.000 динара. Ова средства намењена су за стручно усавршавање и обуку библиотечко-информационих стручњака, кроз организацију акредитованих предавања и семинара за библиотекаре јавних и школских библиотека у Пиротском округу, вршење надзора на стручним радом библиотека на територији округа, одласке на релевантне стручне скупове, како би се благовремено испратиле све новине на пољу струке и одговорило на све комплексније захтеве корисника библиотечких услуга.
Тако је, у склопу редовног стручног усавршавања, Народна библиотека Пирот у уторак, 14. јуна 2022. године, организовала акредитовани семинар „Зелена библиотека“ ауторског тима Даниеле Скоковић, дипломираног библиотекара саветника и Младена Мајсторовића, дипломираног библиотекара Народне библиотеке Пожега. Тема овог интерактивног семинара је била промоција прве „зелене библиотеке“ у Србији, као одрживог модела рада са децом који изискује и свесрдну подршку заједнице (васпитних и образовних установа, медија, родитеља), а који Библиотека у Пожеги последњих година успешно реализује. Овај модел лако могу преузети и друге библиотеке, уколико постоји спремност да се са најмлађим члановима посвећено ради на развијању еколошке писмености.
У уводном делу програма Даниела Скоковић и Младен Мајсторовић су присутне библиотекаре упознали с тим шта су то „зелене библиотеке“ као и мреже зелених библиотека у свету и окружењу, чије постојање регулишу и међународни стандарди. Посебно су се осврнули на пројекте и услуге које наше библиотеке реализују с циљем подизања еколошке свести у друштву. Потом су са полазницима семинара поделили своја практична искуства и реализоване програме, уз пројекцију видео клипова о одржаним активностима у оквиру „Зелене библиотеке“ у Народној библиотеци у Пожеги. Сваки полазник семинара добио је сертификат о 6 сати стручног усавршавања, бесплатан примерак приручника „Зелена библиотека“ чији су аутори предавачи на семинару, и оловку са семеном. Након одржаног семинара, предочено им је да они могу постати координатори у својим библиотекама и званично се прикључити мрежи „Зелене библиотеке“, размењујући искуства у мрежи и у будућности кроз нове онлајн сусрете.
Циљ одржавања акредитованих семинара у склопу сталног стручног усавршавања огледа се у томе да библиотекари буду оспособљени да самостално креирају програме са еколошким али и другим актуелним темама и да то постану редовне услуге у њиховим библиотекама. Као резултат таквог размишљања и деловања, у Народној библиотеци Пирот формиран је кутак за библиотерапију, аудио библиотека а најновија идеја која ће сачекати пресељење библиотеке је покретање читалачког клуба.