Mesečne arhive: јул 2022
Народна библиотека Пирот последњих година изузетну пажњу поклања издавачкој делатности. Најновије издање Библиотеке је роман “Заглављени у времену” аутора Негослава Ђорђевић, који представља друго, допуњено издање романа “Издаја и злочин”. Аутобиграфски роман Негослава Ђорђевића би се могао према доминантном структурном елементу, сматрати на првом месту романом збивања јер је фабула окосница романескне структуре, али и романом лика јер се аутор бави интимним светом својих јунака, односом према средини, мисаоним и духовним преокупацијама.
Главни лик у роману је Душан, војник Југословенске народне армије који се, рањен, из болничке постеље присећа и свог најранијег детињства, и година службовања у војсци, са посебним акцентом на период ратовања, као и на околности које су претходиле том хаосу. Временски ситуиран у последњу трећину двадесетог века а просторно разуђен од старопланинских врлети до Дервенте, Славонског Брода и ратом захваћених босанских села, роман одсликава сву трагедију која нас је задесила у том периоду. У том смислу аутор се пре свега служи искуственом грађом, односно оним што је доживљено, преживљено и проживљено, па је информативна вредност романа његов основни квалитет, уз наравно, испоштоване стандарде књижевне естетике. Кроз упечатљиве ликове романа и њихове судбине, огледа се апсурдност и зло које подразумева рат.
Једноставно компонован што га чини врло читљивим и омогућава лаку комуникацију, роман “Заглављени у времену” јесте својеврсни литерарни документ о једном времену, али коначни обрачун аутора са сопственим демонима прошлости.

У петак, 8. јула, у оквиру Пиротског лета, Народна библиотека Пирот је у Галерији „Чедомир Крстић“ организовала промоцију књиге „Ледена лејди“ Милене Секулић Одаловић. Ауторка је професор српског језика и књижевности, писац, лектор и мотивациони тренер. Објавила је пет романа: „Кнегиња Наришкина“, „Из земље камена“, „Бег из златног кавеза“, „Кућа на острву Скај“ и „Ледена лејди“. Радња њених романа смештена је у викторијанско доба, а пред читаоце се износе вечито актуелне и ванвременске теме као што су: несталност љубави, снага вере, погубност греха и неизбежност казне. Главне јунакиње одликује храброст, а понекад и дрскост да занемаре све што друштво очекује од њих и боре се за свој пут.
Фотографије са промоције можете погледати овде.
Промоција збирке песма „Сумпор“ аутора Милана Манића Ујке одржана је у суботу, 2. јула, у Галерији „Чедомир Крстић“. Милан Манић Ујка, самостални ликовни уметник, рођен је у Пироту а последњих десет година живи и ствара у Панчеву. Више од две деценије бави се и ликовном уметношћу и писањем, за шта је у разним приликама награђиван. Његова прича „Програмерски ћилим“ нашла се међу двадесет најбољих прича на конкурсу Дома културе „Најбоља кратка прича Пирота 2022. године“.
О новој збирци поезије у издању Народне библиотеке Пирот говорили су песникиња и новинар Каја Панчић Миленковић, уједно и модератор књижевне вечери, и уредник издања Милорад Костић који је, између осталог, истакао да је поезија Милана Манића „интимна и искрена, отворена према људима, свету и природи, прожета хуманошћу и сва окренута човеку и његовој сталној потрази за смислом и правдом“, као и сам аутор који је и прочитао више својих песама, најавивши да ће наредна његова књига бити збирка прича.
Представљање књиге „Сумпор“ први је од четири програма које Народна библиотека Пирот организује у склопу Пиротског културног лета.
Фотографије са промоције можете видети овде.