У четвртак и петак, 26. и 27. новембра, Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ у Чачку организовала је онлајн стручно саветовање библиотекара Србије „Завичајни фондови – развој, теме и тенденције 2000-2020“. Другог дана саветовања одржана је посебна Панел сесија „Нови трендови дигитализације завичајне грађе“ где је, уз библиотеку домаћина и Народну библиотеку „Милутин Бојић“ из Београда, своја искуства базирана на примени новог софтвера представила и Народна библиотека Пирот као једна од четири библиотеке у Србији која своју дигиталну библиотеку базира на Рескарти. Панелиста Народне библиотеке Пирот Милан Јовановић презентовао је садржај Завичајне дигиталне колекције Народне библиотеке Пирот, доступну грађу, занимљивости, проблеме са којима су се пиротски библиотекари суочавали у свом раду, даље планове.
Истовремено, настављена је сарадња установа културе у нашем граду па је тако дигитална колекција богатија за још неколико издања Музеја Понишавља међу којима се посебно издваја тротомно издање “Пирот и срез нишавски” чијих ће више од 3000 страна историјске грађе од сада бити на располагању корисницима.
Дигитална колекција Народне библиотеке Пирот тренутно обухвата око 400 јединица књижне и некњижне грађе са преко 26.000 дигитализованих страна, претражива је у пуном тексту, и увећава се на дневном нивоу захваљујући и доброј сарадњи са националном и библиотекама у окружењу као и другим установама културе. Преглед скенираних и обрађених монографских и серијских публикација, старе и ретке књиге (Тефтер нишавске митрополије) и некњижне грађе (хартије од вредности, географске карте, разгледнице и дописне карте од 1901. године до данас) Народне библиотеке Пирот може се видети на сaјту digitalna.nbpi.org.rs.